13.1 C
Cluj
16 septembrie, 2024

Superliga: Universitatea Cluj a învins Dinamo, scor 1-0. Clujenii sunt neînvinşi în acest sezon

astăzi, 23:26

Echipa Universitatea Cluj a învins luni seara, pe teren propriu, scor 1-0, formaţia bucureşteană Dinamo, în ultimul meci al etapei a opta din Superliga.

Dinamo a dominat prima repriză a meciului de la Cluj, obligând-o pe Universitatea să facă pasul în spate. Portarul gazdelor, Gertmonas, a fost omul reprizei, respingând şutul lui Cîrjam, din minutul 26. Lituanianul a fost apoi imbatabil la dubla ocazie din minutul 29, când a scos la Selmanai, apoi a respins de pe linia porţii şutul lui Gnahore.

În partea secundă situaţia s-a schimbat. Bucureştenii nu au mai avut ritm, Blănuţă a ameninţat de la distanţă poarta lui Dinamo, în minutul 57, însă după numai cinci minute Ovidiu Bic a trimis o boltă către colţul lung şi balonul, uşor deviat, a intrat în plasă. 1-0 pentru Universitatea Cluj şi acesta a rămas scorul final.

Parteneri: ARB, CEC Bank, ROCA, TeraPlast

– Parteneri: CEC Bank, ContentSpeed

Elevii lui Sabău sunt neînvinşi şi ocupă primul loc în clasament, cu 18 puncte, în timp ce Dinamo pierde al doilea meci stagional şi este pe 6, cu 12 puncte.

U CLUJ: Gertmonas – R. Boboc, Masoero, I. Cristea, Chipciu – Ov. Popescu (G. Simion 62), Bic – Raţă (D. Oancea 89), D. Nistor (Tchassem 89), M. Thiam (D. Codrea 80) – Blănuţă. ANTRENOR: Ioan Ovidiu Sabău

DINAMO: Golubovic – C. Costin (Patriche 85), K. Boateng, Homawoo, Opruţ – G. Milanov (I. Mărginean 74), Gnahore, C. Cîrjan – Borduşanu (A. Soro 63), Selmani, A. Bani (Caragea 63). ANTRENOR: Zeljko Kopic

Cartonaşe galbene: Ov. Popescu 51, Raţă 65, G. Simion 85 / Homawoo 80, A. Soro 81

Arbitri: Marcel Bîrsan – Adrian Ghinguleac, Adrian Vornicu – Vlad Baban

Arbitri VAR: Viorel Flueran – Alexandru Vodă

Observator: Nicolae Grigorescu